10 přirozených kroků k podpoře mužské plodnosti

Pánská plodnost na tom není příliš dobře, varují odborníci. Co je toho příčinou a jak může muž zcela přirozeným způsobem sám svou plodnost podpořit?

Fakta o mužské plodnosti

Definicí mužské plodnosti je schopnost oplodnit ženu. Tato schopnost je měřitelná, a to dokonce poměrně exaktně.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje konkrétní akceptovatelný počet spermií upozorňující na to, že dotyčný muž je plodný. Přesněji by to u současného muže mělo být minimálně 40 milionů spermií. Striktním okem WHO hledí nejen na kvantitu, ale i na kvalitu spermií. Alespoň 75 % z celkového počtu spermií musejí být spermie živé. Nejméně 50 % pak spermie pohyblivé a s normální morfologií.

Mužská plodnost průběžně klesá

Už v 90. letech si studie všimly, že mužská plodnost klesá. V odborných kruzích dodnes rezonující studie Carlsenové zaznamenala, že muži se ve 40. letech mohli chlubit 110 milióny spermií na mililitr ejakulátu, v 50. letech to už bylo pouze 60 milionů.

Rapidní pokles se stal palčivým tématem následujících let a někteří lékaři tak začali doslova bít na poplach. Nepříznivý trend následně potvrdily i další výzkumy. Podle současných odborníků navíc neutěšená situace přetrvává.

Proč se mužská plodnost zhoršuje

Proč? Na vině je podle expertů hlavně náš současný životní styl. Stres, nadváha, kouření, užívání návykových látek. To je jen krátký výčet příčin, jejichž vlivem se mužská plodnost plíživě zhoršuje. Jak se bránit?

Co se s pánskou plodností dá dělat

Celou řadu faktorů ovšem máte ve svých vlastních rukou. Co můžete sami udělat pro to, abyste své spermie udrželi v náležité kondici?

1. Nekuřte

Kuřáci mají podle lékařů jednoznačně méně spermií. Způsobeno je to toxickými látkami obsaženými v cigaretovém kouři. Svou roli sehrává i nikotin, který podle dostupných poznatků způsobuje zúžení cév a snižuje přítok krve do varlat a topořivých těles.

2. Alkohol pijte s mírou

Pijáci alkoholu jsou na tom v podstatě podobně jako kuřáci. Jejich spermie jsou méně pohyblivé a je jich i méně co do počtu. Za bezpečnou dávku se dle WHO považuje 20 gramů čistého alkoholu, což odpovídá 0,5 l piva nebo 2 dcl vína denně.

3. Nestresujte se

Stres způsobuje snížení hladiny testosteronu, tedy hormonu, který je zásadní právě pro tvorbu spermií. Je tedy jasné, že přespříliš stresu doslova zabíjí vaše spermie. Naučte se proto odpočívat a vyhraďte si čas například na jógu.

4. Zhubněte

Množství tělesného tuku, a to jak podkožního, tak útrobního, má na počet spermií taktéž negativní vliv. Příčinou je snížená hladina testosteronu. Normální hmotnost lze určit jednoduše například pomocí BMI, které by mělo být od 18,5 do 25.

5. Hýbejte se

Pravidelný pohyb ovlivní hned dva předcházející body: Pomůže vám v první řadě zhubnout. To příznivě ovlivní vaši psychiku. Navíc se doslova dobijete endorfiny a bude vám psychicky ještě lépe.

6. Dbejte na prevenci

Řada onemocnění může ovlivnit pánskou plodnost. V mnoha případech přitom bývá snadné jim jednoduše předejít. Například chlamydie ohrožují nejen ženskou plodnost, ale i tu mužskou. Stačí se přitom pro snížení rizika nákazy vyvarovat riskantního sexuálního chování.

7. Choďte k lékaři

Ovšem pozor, svému lékaři byste se neměli bát svěřit jednoduše kdykoli, když se vám zdá, že je s vámi něco v nepořádku. Například též některá léčiva mohou plodnost ovlivnit a je tak na místě svůj zdravotní stav s odborníkem konzultovat pravidelně.

8. Snižte teplotu

Spermiím rozhodně nesvědčí nadměrné teplo. Pro své zrání potřebují cca o 3 až 4 °C méně než je tělesná teplota. Znamená to omezit saunování, nenosit nadměrně těsné oblečení, ale nepřehánět to ani například s jízdou na kole.

9. Omezte chemii

Spermie jsou poměrně citlivé na znečištění prostředí, tedy například na přítomnost těžkých kovů. Neprospívají jim ani chemické látky v potravě. Je proto vhodné se zajímat o to, co jíte, čím se obklopujete a v jakém prostředí žijete.

10. Užívejte doplňky stravy

Ne vždy jsme pravidelnou a vyváženou stravou schopni do svého jídelníčku dostat potřebné vitamíny a minerály. Vyhýbat se proto nemusíte ani doplňkům stravy, které vám pomohou nezbytné látky doplnit.

Vyzkoušejte Amarex

Jedním z takových doplňků je i Amarex Men Complex. Určen je pro podporu erekce, zlepšení plodnosti, zvýšení množství ejakulátu, posílení sexuálního výkonu, podporu libida a zkvalitnění sexuálního prožitku.

Výhodou je čistě přírodní bylinné složení, které bylo vyvinuto ve spolupráci s urology. Díky tomu nemá přípravek žádné nepříjemné vedlejší účinky. Pro dostatečný efekt je podstatné brát přípravek nejméně po dobu 3 měsíců pravidelně každý den.

MenuX

Provozovatel webu, Amarex Distribuce s.r.o., se sídlem Rybná 716/24, Staré Město, 110 00 Praha 1, IČ: 07269145, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím