Potence

Potence je symbolem mužnosti. Pokud je muž dostatečně potentní, je patřičně na výši v očích svých i mužů dalších. Co to ta potence vlastně je a jakým způsobem si ji v dostatečné míře uchovat?

Co je potence

Definice o potenci nejčastěji hovoří jako o schopnosti zplodit potomka. Některé zdroje však význam tohoto slova rozšiřují na schopnost mít pohlavní styk jako takový, respektive mít dostačující erekci, bez níž by pochopitelně pohlavní styk i samotný akt zplození možný nebyl.

V nejširším slova smyslu tak nemusí být potentní takový muž, který má dostatek potomků, ale ten, který dokáže vést uspokojivý pohlavní život. A to nejen co se týče jeho samotného, ale i z pohledu partnerky, kterou je muž rovněž schopen uspokojit.

Nepleťme si však potenci s erektilní dysfunkcí. Tyto dvě oblasti mužského zdraví nelze směšovat, přestože spolu úzce souvisí.

Jak je na tom mužská plodnost

Zůstaňme u původního úzce vymezeného významu mužské potence jako vyjádření plodnosti. Samotná plodnost je definována počtem zdravých, pohyblivých a dostatečně životaschopných spermií.

Podle WHO se za normální dnes považuje ejakulát obsahující 40 milionů spermií. Plných 75 % z tohoto počtu by pak mělo připadat na spermie živé a 50 % na spermie pohyblivé a vykazující normální morfologii.

Neplodnost tak dávno není výlučně ženskou záležitostí a nemalou měrou se na ní podílejí i muži. Statistiky uvádějí, že až 10 % párů má v celosvětovém měřítku problém počít vlastního potomka. Dokonce 25 % je postiženo sekundární neplodností, tedy problémem s početím druhého a dalšího dítěte.

Proč se mužská potence v čase zhoršuje a co může muž udělat sám

Odborníci přitom bijí na poplach. Mužská plodnost se podle nich postupně zhoršuje. WHO jednoduchým porovnáním dospěla k tomu, že muži měli v roce 2010 dokonce o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech.

Počet spermií však každoročně dál klesá o cca 1,6 %. Patrné je i celkové plíživé zhoršování kvality. Cca 5 % mužů má spermie pomalé a řada dalších nehybné.

Příčiny mužské neplodnosti

Experti jsou však současně nesmlouvaví: Muži si však za tyto potíže mohou ve velké míře sami. Příčinu vidí lékaři hlavně v současném životním stylu. Za hlavní „zabijáky“ mužské plodnosti považují obezitu a kouření.

Spermiím neprospívá ani nadměrné užívání antibiotik, ale ani zdánlivě nenápadný kofein. Zhoršování mužské plodnosti připisují lékaři na vrub i stresu, ale i používání elektroniky. Muži totiž v kapse nosí mobilní telefony, případně si na klín pokládají notebooky, což zvyšuje přirozenou teplotu ve varlatech.

Za problém lze považovat i to, že pánové početí potomků odkládají. Ideální věk pro zakládání rodiny je podle odborníků z reprodukčních klinik přitom do 30. narozenin.

Jak léčit mužskou neplodnost a podpořit potenci

I mužská neplodnost je řešitelná. Zahrnuje širokou škálu metod, jako je hormonální stimulace vývoje spermií, chirurgické řešení neprůchodnosti chámovodů, případně i získání spermií chirurgickou cestou. Dobrou zprávou pro pány však je, že v první řadě obvykle lékaři sahají po tzv. režimových opatřeních včetně vhodné diety.

Zásadním činitelem ovlivňujícím mužskou potenci je, jak již bylo řečeno, životospráva. Je zapotřebí omezit přísun smažených pokrmů a sladkosti a zařadit do stravy dostatek ovoce, zeleniny. Součástí životního stylu by se měl stát rozhodně pohyb. Naopak vynechat je potřeba kouření a nadměrný příjem alkoholu. Je nutné naučit se též odpočívat, což nám pomůže se vyrovnat s dopady stresu.

Co podpoří vaší plodnost?

Napomoci k udržení potence mohou i doplňky stravy, které je vhodné pravidelně užívat. Využijete díky nim blahodárnou sílu přírody, na kterou se spoléhali již naši předkové.

Jedním z takových řešení je i Amarex. Amarex Men Complex je určen pro podporu erekce, zlepšení plodnosti, zvýšení množství ejakulátu, zvýšení sexuálního výkonu, podporu libida a zkvalitnění sexuálního prožitku.

Tento prostředek je vhodný k pravidelnému dlouhodobému užívání. Denně je potřeba užívat 2 až 3 tablety. Účinek Amarexu se nejvýrazněji projeví cca po 3 měsících braní doplňku.

MenuX

Provozovatel webu, Amarex Distribuce s.r.o., se sídlem Rybná 716/24, Staré Město, 110 00 Praha 1, IČ: 07269145, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím